logo

Avni Aker’de insanlar nefes alsın.


Hüseyin TERZİ
hterzi@trabzongundem.com

Tarihi Avni Aker Stadı’nın yıkılmasıyla birlikte orada hangi projenin hayata geçirileceği merak ediliyordu.

Aslında şehrin tüm dinamikleri ve ortak aklı orada yeşilliği bol olan kent parkının yapılması ve Yavuz Selim Sahası’nın da korunması yönünde karar almıştı.

Öyle ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu yönde fikir beyan etmiş, projenin hazırlanması için talimat vermişti.

Birçok hatırayı içerisinde barındıran Avni Aker’in yıkılmasıyla birlikte şehrimizde herkesin yüreği burkulmuştu ama yine Avni Aker Stadı gibi şehrimizin insanı için çok büyük bir önemi olan Yavuz Selim Sahası’nın korunması ve insanların nefes alabilecekleri yeşili bol kent parkının yapılması yüreklere su serpmişti.

Ancak Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Cahit Erdem’in iddiaları kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Erdem bu iddiaları tasarım fotoğraflarıyla da destekledi. Erdem’in iddiasına göre yıkılan Avni Aker Stadı’nın yerine Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ ortaklaşa tasarım hazırladı.

İçerisinde AVM, gelir getirici sosyal donatı alanları, iş merkezleri vs. yer alıyor.

Yani hazırlanan tasarıda Yavuz Selim Sahasının korunması ve kent parkının yapılmasına yönelik bir emare yok.  Durum böyle olunca da insanların kafası karışıyor.

Şimdi şehrimizin insanı şunu merak ediyor. Şehrin göbeğine AVM’li gelir getirici projeler hayata geçirilip şehrimizde betonlaşma daha mı artırılacak yoksa ve gençlerin futbol oynamasına olanak sağlayan Yavuz Selim Sahası korunarak ve yeşil alanlı kent park mı hayata geçirilecek?

Ortada henüz net alınmış bir karar da yok.

Zaten İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı, valilik ile birlikte kent parklı olan projeyi çalıştıklarını ve Avni Aker’den de bir bölümün yaşatılacağı yönünde çalışma yürüttüklerini söyledi.

AVM’li tasarımın hazırlanması veya hazırlatılması dahi çok büyük bir ayıp olduğunu düşünüyorum.

Çünkü biz daha önce şehrimizde betonlaşmanın arttığından, şehrimizin nefes alamadığından artık şehir merkezinde yeşilin artması gerektiğinden geniş parkların yapılmasını her daim söylemiyor muyduk?

Kentteki neredeyse tüm dinamikler bu fikirde sabit kalmamış mıydı?

Şimdi ne oluyor da sırf şehre gelir getirecek diye Avni Aker Stadı’nın yerine yüksek katlı beton yığınlarını yapmaya teşebbüs ediliyor. İçerisinde Kültür Merkezi olsa dahi.

Bunu akıldan bile geçirmek abesle iştigaldir.

Belki ortada henüz kesinleşmiş bir durum yok. Ama bu tasarımların hazırlanması bile şehrimizin insanına rahatsızlık veriyor.

Tartışmaların alevlenmesi üzerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı ben de takip ettim.

Sayın Gümrükçüoğlu toplantıda altını çizerek söylediği; meslek odalarından, mimarlardan, tüm tasarımlar önlerine geldiğinde ortak akıl ile birlikte şehrin menfaati için önerilerini, TOKİ’ye sunacaklarını söyledi. Kamuoyu yoklaması da yapacaklarını sözlerine ekleyerek ‘illa şu proje hayata geçirilsin’ diye de bir dayatmaları olmayacağını vurguladı.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun bu söylemleri elbette bizleri de memnun etti. Hep diyoruz ya ‘ortak akıl’ diye. İşte Sayın Gümrükçüoğlu şehrin ortak aklını TOKİ’ye iletecek.

Ama şunu da belirtmekte fayda var, şehrimizde genel kanaat şu ki içinde Kültür Merkezi olsa bile Avni Aker’in yerinde yüksek katlı rezidans, iş merkezleri AVM’ler istenmiyor.

Şehirdeki büyük çoğunluk Yavuz Selim Sahasının korunmasını ve kent parkın yapılmasını istiyorlar.

Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi’nin Avni Aker Stadı’nın yerine yapılacak tasarıları kamuoyuna takdirine sunduğunda orada kamuoyunun Yavuz Selim Sahasının korunması ve kent parkının yapılmasına yönde karar vermesini söylemek hiç de zor değil.

Çünkü vatandaş bazından tutun da kimle bu konuyu konuştuysak STK temsilcilerinden meslek oda başkanlarına kadar büyük bir çoğunluk Yavuz Selim’in korunmasını ve kent parkının yapılmasını savunuyor.

Hüseyin TERZİ

Etiketler: »
Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yakışmadı Burak!

  25 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yakışmadı Burak! Trabzonspor, düşme hattında bulunan Alanyaspor karşısında üç puan alarak Beşiktaş maçı öncesi moral buldu. Ancak oynanan futbol ilerisi için yine umut vermedi. Karşılaşmaya Bordo Mavili ekip tutuk başladı. İlk yarıda Jose Sosa’nın gayreti ile iki pozisyon bulsa da bu pozisyonlar sonuçsuz kaldı. Açıkçası Trabzonspor’u sahada izlerken nasıl bir futbol mantalitesi ve taktiği ile oynadığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Oyuncular organizeli atak geliştirmekte zorlanıyorlar. Sahada ileri uçta golcü oyuncu Burak’ı topla ...
 • Kasım’da seçime hazır olun!

  24 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Kasım’da seçime hazır olun!   Normal koşullarda yerel seçimler Mart 2019’da, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ise 3 Kasım 2019’da yapılacak.. Ama normal koşullarda.. Türkiye’de hiçbir zaman normal koşullar mümkün olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var” diyerek başlattığı teşkilat yenilenmesi ile başlayan süreç, belediye ve teşkilatlardan görevden almalar, atamalar, kongrelerle devam etti. Bunlar elbette 2019 seçimlerine yapılan bir hazırlıktı. Ancaakk.. MHP ile nihayete eren it...
 • Taraftar açıklama bekliyor Usta

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Taraftar açıklama bekliyor Usta Sonunda olan oldu. Trabzonspor kendi seyircisi önünde Başakşehir’e mağlup oldu. Bazıları, beraberliklerle övünüyordu. Sonunda üst üste alınan 5 haftalık beraberlik serisi de bozulmuş oldu. Trabzonspor, karşılaşmanın ilk 10 dakikasına tempolu ve hızlı başladı. Karşılaşmanın ilk dakikalarında Jose Sosa’nın kendi ürettiği gol pozisyonundan yararlanamadı. Fırtına, ne yazık ki bu tempolu ve hızlı oyununu ne yazık ki 90 dakikaya yayamıyor. Buna Rıza Hoca da haftalarca bir çare bulamıyor. Baş...
 • Trabzonspor arıza veriyor!

  11 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor arıza veriyor! Trabzonspor, zorlu Gençlerbirliği deplasmanından yine puan kaybederek Bordo Mavili kulübe gönül verenleri bir kez daha üzdü. Ankara’da sadece üç puan kaçmadı UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hayalleri de neredeyse suya düştü. Avrupa’ya katılmak mucizeye kaldı. Rıza Çalımbay, Gençlerbirliği maçında ileri uçta gol umudu olarak moralsiz ve motivasyonu dibe vurmuş olan Rodallega ile başladı. Rodallega, tıpkı Göztepe maçında olduğu gibi Gençlerbirliği maçında da adeta yokları oynadı. Ayakta durmakta güçlük çekti. Gi...