Avni Aker'de insanlar nefes alsın. | Trabzon Gündem

logo

Avni Aker’de insanlar nefes alsın.


Hüseyin TERZİ
hterzi@trabzongundem.com

Tarihi Avni Aker Stadı’nın yıkılmasıyla birlikte orada hangi projenin hayata geçirileceği merak ediliyordu.

Aslında şehrin tüm dinamikleri ve ortak aklı orada yeşilliği bol olan kent parkının yapılması ve Yavuz Selim Sahası’nın da korunması yönünde karar almıştı.

Öyle ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu yönde fikir beyan etmiş, projenin hazırlanması için talimat vermişti.

Birçok hatırayı içerisinde barındıran Avni Aker’in yıkılmasıyla birlikte şehrimizde herkesin yüreği burkulmuştu ama yine Avni Aker Stadı gibi şehrimizin insanı için çok büyük bir önemi olan Yavuz Selim Sahası’nın korunması ve insanların nefes alabilecekleri yeşili bol kent parkının yapılması yüreklere su serpmişti.

Ancak Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Cahit Erdem’in iddiaları kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Erdem bu iddiaları tasarım fotoğraflarıyla da destekledi. Erdem’in iddiasına göre yıkılan Avni Aker Stadı’nın yerine Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ ortaklaşa tasarım hazırladı.

İçerisinde AVM, gelir getirici sosyal donatı alanları, iş merkezleri vs. yer alıyor.

Yani hazırlanan tasarıda Yavuz Selim Sahasının korunması ve kent parkının yapılmasına yönelik bir emare yok.  Durum böyle olunca da insanların kafası karışıyor.

Şimdi şehrimizin insanı şunu merak ediyor. Şehrin göbeğine AVM’li gelir getirici projeler hayata geçirilip şehrimizde betonlaşma daha mı artırılacak yoksa ve gençlerin futbol oynamasına olanak sağlayan Yavuz Selim Sahası korunarak ve yeşil alanlı kent park mı hayata geçirilecek?

Ortada henüz net alınmış bir karar da yok.

Zaten İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı, valilik ile birlikte kent parklı olan projeyi çalıştıklarını ve Avni Aker’den de bir bölümün yaşatılacağı yönünde çalışma yürüttüklerini söyledi.

AVM’li tasarımın hazırlanması veya hazırlatılması dahi çok büyük bir ayıp olduğunu düşünüyorum.

Çünkü biz daha önce şehrimizde betonlaşmanın arttığından, şehrimizin nefes alamadığından artık şehir merkezinde yeşilin artması gerektiğinden geniş parkların yapılmasını her daim söylemiyor muyduk?

Kentteki neredeyse tüm dinamikler bu fikirde sabit kalmamış mıydı?

Şimdi ne oluyor da sırf şehre gelir getirecek diye Avni Aker Stadı’nın yerine yüksek katlı beton yığınlarını yapmaya teşebbüs ediliyor. İçerisinde Kültür Merkezi olsa dahi.

Bunu akıldan bile geçirmek abesle iştigaldir.

Belki ortada henüz kesinleşmiş bir durum yok. Ama bu tasarımların hazırlanması bile şehrimizin insanına rahatsızlık veriyor.

Tartışmaların alevlenmesi üzerinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı ben de takip ettim.

Sayın Gümrükçüoğlu toplantıda altını çizerek söylediği; meslek odalarından, mimarlardan, tüm tasarımlar önlerine geldiğinde ortak akıl ile birlikte şehrin menfaati için önerilerini, TOKİ’ye sunacaklarını söyledi. Kamuoyu yoklaması da yapacaklarını sözlerine ekleyerek ‘illa şu proje hayata geçirilsin’ diye de bir dayatmaları olmayacağını vurguladı.

Sayın Gümrükçüoğlu’nun bu söylemleri elbette bizleri de memnun etti. Hep diyoruz ya ‘ortak akıl’ diye. İşte Sayın Gümrükçüoğlu şehrin ortak aklını TOKİ’ye iletecek.

Ama şunu da belirtmekte fayda var, şehrimizde genel kanaat şu ki içinde Kültür Merkezi olsa bile Avni Aker’in yerinde yüksek katlı rezidans, iş merkezleri AVM’ler istenmiyor.

Şehirdeki büyük çoğunluk Yavuz Selim Sahasının korunmasını ve kent parkın yapılmasını istiyorlar.

Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi’nin Avni Aker Stadı’nın yerine yapılacak tasarıları kamuoyuna takdirine sunduğunda orada kamuoyunun Yavuz Selim Sahasının korunması ve kent parkının yapılmasına yönde karar vermesini söylemek hiç de zor değil.

Çünkü vatandaş bazından tutun da kimle bu konuyu konuştuysak STK temsilcilerinden meslek oda başkanlarına kadar büyük bir çoğunluk Yavuz Selim’in korunmasını ve kent parkının yapılmasını savunuyor.

Hüseyin TERZİ

Etiketler: »
Share
578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ağaoğlu ile Rıza Hoca’nın frekansı uyuşmaz!

  17 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Avrupa umudunu sürdürmek için Trabzonspor, Ankara semalarında Osmanlıspor maçına mutlak üç puan parolası ile başladı. Karşılaşmanın ilk yarısında Bordo Mavililer, ortaya koydukları üstün oyun ile Osmanlıspor’a şans tanımadılar. Güzel futbolun karşılığında Bordo Mavili oyuncular, 13. Dakika Novak geçtiğimiz haftalarda eleştirilen ancak son birkaç haftada yükselen form grafiği ile dikkatleri üzerine çekmeye başaran Kucka’nın enfes ara pasında 15. Dakikada Yusuf Yazıcı meşin yuvarlağı ağlara gönderdi. Bordo Mavili oyuncuların ilk yarıda e...
 • Efsane Şenol Güneş’e yapılan ayıptır!

  08 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un 73. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yaşanan gerginliklerden ve karşılıklı atışmalardan çok bir konu dikkatimi çekti. O da Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin isminin değiştirilmek istenmesiydi. Kompleksin adının değiştirilmesi için 58 kişi önerge verdi ancak kongre üyelerinin yüzde 10’un imzası olmadığı için bu önerge reddedildi. Akyazı Stadı’dan Şenol Güneş’in isminin silinmek istenmesi bir utançtır, vefasızlıktır ve bu şehre ihanettir. Neydi bu Şenol Güneş ile alıp veremediğiniz çok merak ediyorum. Bu düşmanlı...
 • Rıza Hoca ile olmuyor!

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un Galatasaray'a yenilmesinin baş aktörü bana göre Teknik Direktör Rıza Çalımbay’dır. Rıza Hoca, Abdülkadir’i sol açıkta oynatarak büyük bir macera içerisine girdi. Sarı Kırmızılılar neredeyse bütün ataklarını ilk yarıda Abdülkadir’in kanadından yaptı. Abdülkadir sol bekte oynayan Novak ile iyi bir uyum yakalayamadı. Haftalardır oynadığı güzel futbol ile başta Bordo Mavili kulübün taraftarları olmak üzere taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran Abdülkadir, 7. dakikada yaptığı hata sonrasında Bordo Mavili ekibin 1-0...
 • Sözünü tutmalısın Sayın Usta!

  21 Mart 2018 Köşe Yazıları

    Kazandığı lig şampiyonlukları ve başarıları Türk futbol tarihinde devrim yapan Trabzonspor’umuzun düştüğü durumlara bakar mısınız? Tabii utanması gereken bu kulübü bu hale düşürenlerdir. Koskoca kulüp, borçlarla boğuştuğu için kulübün emekçi personelinin 2-3 aylık maaşını bile daha yeni ödeyebildi. Emekçi insanlar aylarca mağdur edildi. Marka haline gelen ve sayısız başarıları olan Trabzonspor, belki de tarihinde ilk defa personelin maaşları ödenmemişti. Trabzonspor, bu kadar aciz bir kulüp değildir ama kulübü bu şekilde t...