logo

22 Şubat 2018

Bakan Soylu Trabzon Tanıtım Günlerine katıldı

Trabzon fırtınası bu kez Kocaeli’nde esti. En fazla Trabzonlu’nun yaşadığı Kocaeli’nde adeta ger yer Bordo Mavi’ye boyandı. Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En büyük gücümüz bu birlikteliğimizdir” dedi.  

 

En fazla Trabzonlunun yaşadığı ikinci Şehir olan Kocaeli’deki Trabzonlu dernekler tarafından düzenlenen Trabzon tanıtım günlerinin açılışı görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra çok sayıda siyasetçi ve bürokratın katıldığı açılış programına vatandaşın ilgisi de oldukça yoğundu.

 

 

Açılışta konuşan Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Durmuşoğlu, “Çok gururluyuz. Böylesine bir kalabalık, böylesine bir tabloyu karşımda görmek çok önemli bir şey” dedi. Kocaeli Üniversitesi’nin Trabzonlu eski rektörü Sezer Komsuoğlu ise konuşması ile herkesi duygulandırdı. Komsuoğlu, “Trabzon’dan İstanbul’a geldiğim zaman arabamın 61’li plakasını değişmedim. Bir yere par edip, oradaki esnafa ‘Birkaç dakikalığına bıraksam’ dediğimde bana ‘Plakan olayın yengem devam et’ demişti. İşte Trabzonlu olmak böyle bir şey” diye konuştu.

BÜYÜK ONUR DUYUYORUZ

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Trabzonlular için söylenecek bir şey yok, bize her yer Trabzon diyoruz zaten. Karadeniz’in insanı çalışkan, bayrağını, ülkesini seven değerli insanlar. Onlara hizmet etmekten büyük onur duyuyoruz. Bu tür başarıların eğitimde ve sporda da devam etmesini diler hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

TRABZON’U BURADA YAŞIYORUZ

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Erzurum, Sakarya ve Kars’tan sonra 61 bin nüfusla Trabzonlular Kocaeli’nde en fazla nüfusa sahip şehir. İstanbul’dan sonra en fazla Trabzon nüfusuna kayıtlı insanın yaşadığı ikinci şehir Kocaeli’dir. 400 bin İstanbul’da, 61 bin Kocaeli’de Trabzonlu var. Ben Trabzonluyum, 1980 yılında Trabzon Lisesi’nden mezun oldum, 3 yıl kaymakam adayı olarak çalıştım. Ben de ailemizin gelenek göreneklerini yaşatmaya gayret ediyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum özellikle Sayın İçişleri Bakanımıza yoğun gündeminize rağmen Afrin’deki operasyonlara rağmen bize zaman ayırmanız çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

SOYLU: TRABZON BİZİM KIYMETLİMİZ 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Trabzonluların ülkenin her yerinde birlik beraberlikleri ile herkese örnek olduğunu belirterek, “19 Trabzon Derneği’nin burada bir arada olması çok önemlidir. İlerlemek için birlikte hareket etmemiz gerekir. Bu anlamda hemşeri derneklerimizin ortaya koyduğu bu hareket önemlidir. Şehirlerin ruhu vardır, dili vardır. Şehirlerin tarihi 100-500 yıl önceden kalmış değildir. Bugün atılan her adım her refleks o şehirlerin tarihinden gelmedir. O şehirlerin ruhundan gelmektedir.  Hırçınlığı, parlaması, sevgisi, millete ve vatana olan sadakati de öyledir.  Bugün burada çok anlamlı bir birliktelik yaşanıyor” dedi.

GÜCÜMÜZ BİRLİKTELİĞİMİZ

Bakan Soylu şöyle devam etti: Kimse bizi istikametlerimizden ayıramayacak, kimse bizi ideallerimizden, inançlarımızdan, geleneklerimizden, kültürümüzden ayıramayacak. Kimse bizi başkalaştıramayacak. Bizim bugünkü en büyük gücümüz şu birlikteliğimizdir. Rize’den Trabzon’a kadar, Erzurum’dan Hakkari’ye, Van’a kadar, Batman’dan Kars’a kadar, Aydın’dan Muğla’ya kadar, Adana’dan Mersin’e kadar biz bir zenginlik coğrafyasının mensuplarıyız.

TOPRAKTA GÖZÜMÜZ YOK

Bugün Türkiye haykırıyor ve diyor ki; bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Türkiye haykırıyor ve diyor ki; dünyaya sözlerinizde samimi olun. Eğer terörizmle mücadeleyi kendinize ait bir değerlendirme olarak ortaya koymuşsanız bunda ayrılığa girmeyin. Bugün bizim ülkemizde 3,5 milyon insan var ve sınırlarımızın etrafında Türkiye’nin huzurunu, demokrasisini, birliğini, Türkiye’nin merhamet anlayışını ortadan kaldırmaya çalışan ve yarınlara ait ideallerini bertaraf etmeye çalışan terörist gruplar var. Biz bunlara sırtımızı dönmedik, dönmeyeceğiz de. Biz tam 400 yıl o insanlarla beraber aynı sancak altında aynı devletin aynı milleti olarak birlikte yaşadık. Ne yapsaydı bu ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne yapsaydı? Tarihine mi sırtını dönseydi?”

NE YAPARLARSA YAPSINLAR

Van’da, Diyarbakır’da 2017’nin yaz mevsiminde bütün otellerin dolu olduğunu belirten Soylu, “Türkiye güçlü bir ülkedir. Türkiye’nin istikameti ve hedefleri vardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne ortaya koyarlarsa koysunlar, bu aşı Türkiye’de tutmuştur. Bu millet kendi öz güvenini bulmuştur” diye konuştu. Bundan tam 1,5 yıl önce bu ülkede bir darbe girişimi olduğunu anımsatan Soylu, şöyle devam etti: Dünyanın hangi ülkesinde bir darbe olursa o ülke 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl kendine gelemez. Özel sektör durur, yabancı sermaye Türkiye’ye gelmekten çekinir. Dışarıyla kurduğunuz bütün temaslarda yüzünüze karşı bir endişe oluşur. Ama bilmenizi isterim ki, biz Allah’a hamdolsun ihracatımızı 157 milyar dolara çıkardık” dedi.

KENDİ UÇAĞIMIZI DA YAPACAĞIZ

Soylu şöyle devam etti: Biz kendi otomobilimizi yapacağız. Biz kendi uçağımızı yapacağız. Biz bugün nasıl savunma sanayisinde yüzde 60 yerlilik, millilik oranına ulaşmışsak, onu daha iyi noktalara çıkarma konusunda gayreti ortaya koyacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar. Hangi fesadı, fitneyi oluşturmaya çalışırsa çalışsınlar. Heyecanından, imanından ve birliğinden bir an olsun bile sapmayan şu topluluğa söylüyorum; biz dünyanın 10 büyük devletinden birisi olacağız Allah’ın izniyle. Buna sadece bizim ihtiyacımız yok. Buna insanlığın ihtiyacı var. Bizi kendimizde, özümüzden ayırmaya çalışanlara söylüyorum; tarihimize de anamıza da babamıza da dedemize de atamıza da geleneğimize de mezarlarımıza da sahip çıkacağız.

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?