logo

25 Şubat 2018

Başkan Kurt: Trabzon’un meseleleri küçümsenemez

Saadet Partisi Şubat Ayı il divan toplantısı Parti il binası Adnan Demirtürk Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplantıya Saadet Partisi genel başkan yardımcısı Fatih Aydın, Saadet Partisi Trabzon il başkanı Cevat Kurt, il başkan yardımcıları, ilçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve gençlik kolları üyeleri iştirak etti.

Ocak ayı faaliyet raporlarının müzakere edilmesinden sonra söz alan il başkanı Cevat Kurt, Trabzon’un meselelerinin Trabzonlular ve kendileri açısından küçümsenemeyecek bir hal aldığını söyledi. Kurt sözlerini şöyle sürdürdü:

TRABZON’UN MESELELERİ KÜÇÜMSENEMEZ

Ülkemiz zor zamanlardan geçmektedir ve büyük tehlikeler kapımıza kadar dayanmıştır. Dış politika ve ekonomik sıkıntılar sonunda ülkenin üretim yapan fabrikaları dahi sonunun ne olacağı muamma olan bir satılma macerası ile karşı karşıya. Bu ve benzer meseleler elbette çok mühimdir, ancak, Trabzon’umuzun meseleleri de halkımız ve bizim açımızdan küçümsenemeyecek bir hal almış durumdadır.

 İKTİDAR GÜCÜ SORUNLARI ÇÖZMELİ İDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Trabzon’u ve Trabzonluları temsil etsin, haklarını ve menfaatlerini en üst seviyede korusun ve sağlasın diye seçilen 5 tane milletvekili var, büyükşehir belediye başkanı ve başta Ortahisar belediyesi olmak üzere 16 ilçe belediye başkanı var, ayrıca bütün bunların yanı sıra Trabzonlu olan iki tane bakanı var.

Bütün bu varları alt alta koyduğumuz zaman Trabzon’un hemen hemen bütün sorunlarını halletmiş olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama maalesef söylemek zorundayız ki, bırakın bütün meselelerini halletmeyi en küçüğünden büyüğüne kadar sorunlar halledilmediği gibi, yapılan yanlış uygulamalar ve ahbap çavuş ilişkisi derecesinde devam eden yanlış yönetim tarzları sonucunda mesele ve problemler daha da artmıştır. Halkımız da sorunları ve sıkıntıları karşısında haklı isyanının sesini ortaya koymuş ama maalesef seçilmiş olan iktidar mensuplarına duyuramamıştır.  Belli ki iktidar gücünü elinde bulunduranların daha mühim işleri var.

HALKIMIZIN FERYADI HAK ARAYIŞIDIR

Bu haklı isyanların sebebi daha iyi anlaşılsın diye Trabzon’umuzun öne çıkan güncel meselelerinden birkaç örnek vermek istiyorum.

Trabzon’un can damarlarında birisi fındık. Fındık üreticisinin sorunu olduğunda, emeğinin karşılığını alamadığında haliyle mağdur olup isyan ettiğinde, başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahiplerinden ses yok.

İmar izni verirken otopark ücreti alıyorsunuz, bunun karşılığında yasada ücretsiz otopark yapmak zorunlu olduğu halde bunu yapmıyorsunuz, tam tersine kamuya ait olan kaldırım kenarlarını işgal ederek hem halka sunmanız gereken ücretsiz otopark hizmetini ücretli hale getiriyorsunuz, hem de büyük sermayelerle işletmeye açılmış olan mağazaların önünü işgal ettiğinizden esnaf ve tüccar haliyle isyan ediyor, başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahipleri yine ses yok.

AVRASAYA Pazar esnafı mağdur  ve zaten küçük esnaf olmaları nedeni ile zor bir hayat sürerken daha da zor şartlara zorlanmaları ve mahkûm edilmeleri karşısında isyan ediyor, başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahiplerinden yine ses yok.

Araklı ve Arsin’in en güzel turizm mekânını çöp sahası haline getirmeye çalışarak, yöre halkını sıkıntıya sokuyorsunuz ve halk ta doğal olarak isyan ediyor, yine başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahipleri sus pus oluyor ve ses çıkarmıyorlar.

Ortahisar ilçemizin en iyi imar alanına müsait mahallesi olan Akoluk’a Çimento fabrikasını kuruyorsun, hem çevre hem de Akoluk halkı rahatsız ve mağdur oluyor, haliyle Akoluk halkı da isyan edip sesini yükseltiyor yine yetkililerden ses yok.

Trabzon ile özdeşleşmiş bir yaşam tarzını içeren Kadınlar Halini yıkıyorsunuz, yerine koyduğunuz uygulama ile hem esnafı, hem de emeklerini ürünlerini pazarlayan dar gelirli köylüyü mağdur ediyorsunuz, haliyle başka bir feryat ve isyan sesi çıkıyor, yine başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahiplerinden mağdurların feryadına cevap yok.

Sürmene’nin Çamburnu Orman alanı yandı. Ki hala sebebi ve failleri belli değil, akabinde yeşili yeniden ihya edeceğiz diyorsunuz, fakat görüyoruz ki orman olması gereken yerlerde tatil köyü yapacağız diye imara açılıyor, haliyle Trabzonlu yine isyanın sesini duyurmak istiyor ama, yine başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahiplerinden çözüm odaklı bir ses yok.

En son, 18 C imar uygulaması sebebi ile bir işlem yapıyorsunuz, Gölçayır, Çukurçayır , Düzyurt, Gözalan ve Akoluk halkı mağdur ediliyor. Bir kişinin arazisini yüzde kırka kadar bedelsiz kamulaştırıp, yüzde kırktan fazla kamulaştırılan arazilerle ilgili başka bir toprak sahibine hissedar ediyorsunuz. Bu durumda vatandaş hem kendi yerinden oluyor, hem de tanımadığı insanlarla hissedar olmak zorunda bırakılıyor. Haliyle haklı bir isyan daha, yine başta AKP il başkanı olmak üzere, seçilmiş olan makam sahiplerinden çözüm odaklı bir ses yok.

Şimdi buradan soruyoruz; ey AKP il başkanı, ey AKP’li vekiller, ey AKP’li belediye başkanları, ey iktidar gücünü elinde bulunduranlar sizi bu meselelere çözüm bulmaktan ve Trabzonlunun menfaatini ve huzurunu sağlamaktan alıkoyan şey nedir?

Yoksa sizin tek derdiniz bulunduğunuz makamlarda bir süre daha kalabilmek için, ne pahasına olursa olsun, size göre güç sahiplerini memnun etmeye çalışmak mıdır? Bu kabul edilemez bir durumdur.

Halka şirin görünmek, orda burda halkın adamıymış gibi selfi çekilmekle olmaz. Ya nasıl olur? Halka gerçek manada hizmet etmekle olur.

SÖYLENENLER YANLIŞSA MUHATAPLAR CEVAP VERSİN

Bu söylediklerimiz ve ortaya koyduğumuz sıkıntı ve problemler hakkında yanlış beyanda bulunuyorsak, muhataplarımız bize işin doğrusunu izah etsinler, Trabzon halkını ikna edecek açıklamalarda bulunsunlar, hepimiz işin doğrusunu anlayalım, gereksiz yere kimseye boşuna haksızlık yapmamış olalım.

Yok, eğer, söylediklerimiz doğru ise; Ey,  AKP il başkanı, ey AKP’li vekiller, ey AKP’li belediye başkanları, ey iktidar gücünü elinde bulunduranlar, neden size 16 yıldan beri her türlü iktidar gücünü teslim etmiş olan Trabzonlunun bu ve benzer meselelerini halletmiyorsunuz? Neden gereğini yapmıyorsunuz?

Bu soruları halkımız adına soruyoruz. Gidişat düzelmezse halkta en kısa zamanda gerektiği gibi sandıkta size bunun hesabını soracaktır. Ve bu ve benzer sorunların çözüldüğü, gerçek manada kalkınmış bir Trabzon’un nasıl olacağını ortaya koyacak olan Saadet Partisi kadrolarını iş başına getirecektir.” Dedi.

Share
685 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?