logo

30 Eylül 2018

Giresun Lezzetleri Şenliği sona erdi

GİRESUN (AA) – Giresun'a özgü yöresel tatların sergilendiği Giresun Lezzetleri Şenliği sona erdi.

Vejeteryan mutfağıyla ön plana çıkan kentin 101 çeşit yemeğinin tanıtımı için düzenlenen şenliğin son gününde, yöresel yemek yarışması ve çocuklara yönelik eğlence gerçekleştirildi.

Aralarında ilçe belediyelerinin de yer aldığı yarışmacıların hazırladığı 11 yöresel yemek ve tatlı, yarışmada jürinin beğenisine sunuldu. Yapılan değerlendirme sonrası Tirebolu Belediyesi "siron", Keşap Belediyesi "fındıklı tatlı", Ayşe Azgın "fındıklı çiğ köfte" ile dereceye layık görüldü.

Dereceye girenlere Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları tarafından çeşitli hediyeler verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üç gün süren etkinlikte Giresun mutfağının en iyi şekilde tanıtıldığını söyledi.

Giresun'daki sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının şenliğe destek olduğunu ifade eden Gürgenci, "Giresun'da bir ilki gerçekleştirdik. Bu zamana kadar ana teması yöresel mutfak olan bir etkinlik yapılmamıştı. Bu bir ilkti, gelecek yıllarda daha kapsamlı şekilde organize edilecek." dedi.

Gürgenci, bölgenin turizmde en önemli unsurlarından birinin yöresel mutfağı olduğuna dikkati çekerek, "Biz etkinliğimizle bir adım atmış olduk. Gelecek yıldan itibaren etkinliğimizi ulusal ve uluslararası arenaya taşıyacağız." diye konuştu.

Etiketler: »
Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?