logo

“İyi ki varsın REİS’im” demek yeter mi?


Ali Yahya ÖZTÜRK
aliyahya@trabzongundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti İl Kongresi için Trabzon’da olacak.

Erdoğan’ın her Trabzon ziyaretinde olduğu gibi bu ziyaret de kendi içerisinde büyük bir öneme sahip.

Zira Türkiye 2019 gibi zor bir sürece girecek ve Trabzon’un bu süreçteki etkisinin ne olacağı merak konusu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bugün belki onlarca kişi tarafından çeşitli dosyalar sunulacak. Şehrin ekonomisinden, devam eden ve yapılacak yatırımlar hakkında, Trabzonspor, yerel ve genel siyaset ve idareciler hakkında bir şeyler anlatılacaktır.

Neyin ne olduğu kadar nasıl anlatıldığı da çok önemli bu süreçte.

Çünkü Trabzon’un önünde çözüm bekleyen yığınla sorun var.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Trabzon’a her gelişinde önüne Demiryolu Projesi sürülüp, bu konuda ‘Müjde’ beklense de Trabzon’un kısa vadede demiryolundan çok daha önemli konularda yol alması gerekiyor.

Demiryolu olmasa da olur demiyorum ancak bunca yıl beklenen tren 5-10 yıl daha gelmese de olur ancak Trabzon, ‘Kaybeden şehir’ olarak telaffuz edilmemeli.

Spordan sanata, kültürden ekonomiye, sanayiden turizme kadar her alanda atılacak bir yığın adım var bu şehirde.

 

***

Mesela bir turizm konusu var.

Arap coğrafyasından binlerce kişi bu harika doğayı görmek için Trabzon’a akın ediyor. Geldiklerinde iyi de bir döviz bırakıp gidiyorlar.

Mademki bu şehirde sanayi yok ve kısa zamanda olması da mümkün değil, o zaman turizm işine daha bir sıkı sarılması gerekmez mi Trabzon’un?

Hal böyleyken Trabzon’un en çok ziyaret edilen yerlerinin başında gelen Sümela Manastırı’nın yaklaşık 3 yıldır kapalı kalmasının bir izahı yok.

Kapalı olmasına rağmen halen daha turist çeken bir yerin daha aciliyetle ele alınıp bu güne kadar ziyarete açılmasını sağlamak gerekirdi.

Gerekirdi ama kim yapacak?

Müdür çok yetkili yok bu şehirde.

Ama bugün hepsi Hayri Gür’de olacak..

 

***

 

Mesela bir Trabzonspor…

Ne olacağı belli olmayan, nereye gittiği ve kimlerin yönettiği bilinmeyen bir takım.

“Trabzon’un, Trabzonspor’unu elinden al geriye bir şey kalmaz” tezinden yola çıkarsak ve bu takımın Trabzon şehri üzerinde bu kadar etki gücü varken kötü bir Trabzonspor’un şehri ne duruma soktuğunu da iyi görmek gerekiyor.

Trabzonspor yoksa bu şehirde güneş bile sönük doğar.

Trabzonspor kötüyse insanların ruh hali de kötüleşiyor.

Trabzonspor sahipsizse Trabzon insanı da kendini sahipsiz hissediyor.

İşte bu ortamda kendi dinamiklerini harekete geçirmekten aciz kalan bu şehirde şimdi herkes Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kurtarıcıyı işaret etmesini bekliyor.

Trabzon kendi işini kendi dinamikleri ile göremeyecek durumdaysa Erdoğan buna ne yapsın?

Nasıl kurtarsın Trabzonspor’u?

 

***

 

Mesela yönetim ve yönetici zafiyetine ne yapsın Erdoğan?

Bunca yıl tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da yöneticiler hep Recep Tayyip Erdoğan kredisinden tüketti.

“Tayyip Erdoğan ceketini assa yüzde 50 alır” denilen yerlerde elde edilen başarıları kendi başarılarıymış gibi gören yöneticiler Sayın Erdoğan’a çok şey borçlu.

Son seçim süreçlerinde, toplumdaki Tayyip Erdoğan sevgisi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun etkisi, gücü, coşkusu, azmi, performansı, etkileyiciliği olmasaydı Trabzon’un birçok yerinde bugünkü sonuçlar emin olun ortaya çıkmazdı.

Bir millet partisi olması özelliği ile bilinen, toplumun en geniş katmanlarına ulaşan bir siyasi hareketin halktan kopuk yetkilileri de bugün Erdoğan’ın yanında boy gösterecek.

 

***

 

Sözün özü;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 seçimleri için Trabzon’dan güçlü bir ses almak istiyorsa ki, Trabzon’a ne kadar önem verdiğini iyi biliyoruz, bu şehirden bugüne kadar kendi şahsına ve partisine verilen büyük desteği bugün karşılıksız bırakmamalı.

Bu demiryolu, raylı sistem, yatırım adası gibi sözlerle değil, etkin ve yetkin yönetim ve yöneticilerin Trabzon’a kazandırılması ile olmalıdır.

Bugünkü sıkışmış haliyle bırakın demiryolunu, uzay yolu dahi yapılsa Trabzon bir yol kat edemez.

Tayyip Erdoğan’ın, kendi gücünden geçinenlere değil icraatlarıyla, duruşuyla, hitabetiyle, siyasetiyle, hizmet ve faydasıyla kendisine güç katacak isimlere ihtiyacı var.

Nasıl ki Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki bir görevlinin yaptığı en küçük yanlış ya da sergilediği kötü performans Devletin başı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a fatura ediliyor, Trabzon’daki her başarısız işin faturasının da Erdoğan’a çıkarılması kuvvetle muhtemel.

Bu yüzdendir ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın Trabzon’da kendisine her fırsatta, “İyi ki varsın REİS’im” diyenlere değil, “Cumhurbaşkanımız olduğu müddetçe ben de varım” diyebilen ‘SOYLU’ yüreklere bu şehirde ihtiyaç var.

Çünkü bu şehir, koltuğu sağlama almak için övenlerle değil, şehri, milleti ve davasına hizmet için liderine güç verenlerle ilerleyecektir.

Yoksa biz 20 yıl daha aynı müjdeleri bekler dururuz.

 

Share
111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ağaoğlu ile Rıza Hoca’nın frekansı uyuşmaz!

  17 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Avrupa umudunu sürdürmek için Trabzonspor, Ankara semalarında Osmanlıspor maçına mutlak üç puan parolası ile başladı. Karşılaşmanın ilk yarısında Bordo Mavililer, ortaya koydukları üstün oyun ile Osmanlıspor’a şans tanımadılar. Güzel futbolun karşılığında Bordo Mavili oyuncular, 13. Dakika Novak geçtiğimiz haftalarda eleştirilen ancak son birkaç haftada yükselen form grafiği ile dikkatleri üzerine çekmeye başaran Kucka’nın enfes ara pasında 15. Dakikada Yusuf Yazıcı meşin yuvarlağı ağlara gönderdi. Bordo Mavili oyuncuların ilk yarıda e...
 • Efsane Şenol Güneş’e yapılan ayıptır!

  08 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un 73. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yaşanan gerginliklerden ve karşılıklı atışmalardan çok bir konu dikkatimi çekti. O da Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin isminin değiştirilmek istenmesiydi. Kompleksin adının değiştirilmesi için 58 kişi önerge verdi ancak kongre üyelerinin yüzde 10’un imzası olmadığı için bu önerge reddedildi. Akyazı Stadı’dan Şenol Güneş’in isminin silinmek istenmesi bir utançtır, vefasızlıktır ve bu şehre ihanettir. Neydi bu Şenol Güneş ile alıp veremediğiniz çok merak ediyorum. Bu düşmanlı...
 • Rıza Hoca ile olmuyor!

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un Galatasaray'a yenilmesinin baş aktörü bana göre Teknik Direktör Rıza Çalımbay’dır. Rıza Hoca, Abdülkadir’i sol açıkta oynatarak büyük bir macera içerisine girdi. Sarı Kırmızılılar neredeyse bütün ataklarını ilk yarıda Abdülkadir’in kanadından yaptı. Abdülkadir sol bekte oynayan Novak ile iyi bir uyum yakalayamadı. Haftalardır oynadığı güzel futbol ile başta Bordo Mavili kulübün taraftarları olmak üzere taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran Abdülkadir, 7. dakikada yaptığı hata sonrasında Bordo Mavili ekibin 1-0...
 • “İyi ki varsın REİS’im” demek yeter mi?

  25 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti İl Kongresi için Trabzon’da olacak. Erdoğan’ın her Trabzon ziyaretinde olduğu gibi bu ziyaret de kendi içerisinde büyük bir öneme sahip. Zira Türkiye 2019 gibi zor bir sürece girecek ve Trabzon’un bu süreçteki etkisinin ne olacağı merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bugün belki onlarca kişi tarafından çeşitli dosyalar sunulacak. Şehrin ekonomisinden, devam eden ve yapılacak yatırımlar hakkında, Trabzonspor, yerel ve genel siyaset ve idareciler hakkında bir şeyler anlatılacaktır. N...