logo

KADEM Genel Başkanı Yılmaz:

ZONGULDAK (AA) – Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, "Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz." dedi.

Yılmaz, KADEM Zonguldak İl Temsilciliği'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyanın değiştiğini, yaşam biçimlerinin çeşitlendiğini ve tarihin hiç durmaksızın bu hareketliliği yazdığını söyledi.

Değişimin erkek ve kadın eliyle yapıldığını aktaran Yılmaz, "Kadın ve erkek, birey olarak ele alındığında, yaşamı devam ettirmek için birbirini tamamlayan bir bütün olarak karşımıza çıkarlar. Bu bütünlük referansını manevi değerlerden, aile olmaktan ve kültürden alır. İşte tam da bu nedenle bir sivil toplum örgütü olarak meseleye salt kadın ve cinsiyet odaklı değil insan olmak ve insan hakları kapsamında baktığımızı ifade etmek isterim." diye konuştu.

Herkesin 15 Temmuz'u çok iyi hatırladığına işaret eden Yılmaz, artık bu gibi süreçlerin yeniden yaşanması bir tarafa, ihtimalini bile akıldan geçirmek istemediklerini vurguladı.

Yılmaz, bugün gelinen noktada, Türkiye'nin artık böyle meselelerle kaybedecek zamanı kalmadığına değinerek, şöyle devam etti:

"KADEM olarak bizler de diyoruz ki daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir. Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz. Bunu temel meselemiz olarak görmeliyiz. Zira bu hepimizin görevi, hepimizin ortak sorumluluğudur."

Törene katılan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar da KADEM Zonguldak İl Temsilciliği'nin hayırlara vesile olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Vali Çınar, KADEM Genel Başkanı Yılmaz, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar ile diğer ilgililer, derneğin açılış kurdelesini kesti.

Etiketler: » »
Share
177 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?