logo

Karadeniz’in “gönülleri yaşlanmayanları”

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. 82 yaşındaki Haskız Çakmak, ilerleyen yaşına rağmen günlük işlerini kendi yaptığını söyledi. 

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. Hastalıkları nedeniyle evinden çıkmakta zorlanan 79 yaşındaki Vamil Yılmaz, bazı ev işlerini kendisinin yaptığını belirtti. 

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. Her koşulda kanaati ve şükretmeyi unutmayan ve ömürlerinin yaşlılık dönemini kimseye muhtaç olmadan geçirmeye çalışan büyükler, yaşama sevinçleriyle de gençlere örnek oluyor. Koca çınarların ellerindeki kırışıklık ve nasırlar, zorlu geçen yılların adeta göstergesi gibi. 

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. Elmas Melek, tek odalı evinde günlük işlerini kendisi yaparak hayatını sürdürüyor. 

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. Zonguldak’ta maden işletmesinde çalıştıktan sonra emekli olan 84 yaşındaki Koşman Melek, tek odalı evinde yaşamını sürdürüyor. 

Trabzonlu nine ve dedeler, sağlıkları elverdiği ölçüde bağ bahçe ya da ev işlerinde yakınlarının yükünü paylaşmaya çalışıyor. Ömürlerinin büyük bölümünde hayatın zorluklarını aşmak ve evlerinin geçimini temin etmek için mücadele eden koca çınarlar, sıkıntı ve yokluk çekseler dahi hayata bakış açılarıyla da takdir topluyor. Bağ bahçe işlerini eskisi gibi yapamadığını anlatan 75 yaşındaki Yeter Sürül, “Tarlada gelinler çalışıyor. Tarlaya gidemesem de evde yemek pişiriyorum, tereyağı, turşu yapıyorum. Evde onlara bu şekilde destek olmaya gayret ediyorum.” diye konuştu. 

Share
482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?