logo

Kasım’da seçime hazır olun!


Ali Yahya ÖZTÜRK
aliyahya@trabzongundem.com

Kasım’da

seçime

hazır olun!

 

Normal koşullarda yerel seçimler Mart 2019’da, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ise 3 Kasım 2019’da yapılacak..

Ama normal koşullarda..

Türkiye’de hiçbir zaman normal koşullar mümkün olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var” diyerek başlattığı teşkilat yenilenmesi ile başlayan süreç, belediye ve teşkilatlardan görevden almalar, atamalar, kongrelerle devam etti.

Bunlar elbette 2019 seçimlerine yapılan bir hazırlıktı.

Ancaakk..

MHP ile nihayete eren ittifak görüşmeleri, Türkiye’nin Afrin’e yönelik terör operasyonunun sağladığı ‘Milli’ hava derken siyasetin yörüngesi bir anda değişti sanki.

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekse de Başbakan Binali Yıldırım’ın muhalefet tarafından, “Ordu Afrin’de bizim iktidar meydanda” şeklinde eleştiri konusu olan mitingleri, gerekse de MHP’nin 2019 seçimleri için yapıldığı söylenen ancak “Madem seçim 2019’da nedir bu acele” denilen ‘Seçim ittifakı’ desteği sanki ufukta bir erken seçim olduğuna işaret ediyor.

İktidara son dönemde hemen her konuda destek veren Bahçeli’nin, “Cumhur ittifakı” ile milletvekili genel seçimlerini de aradan çıkarmak istediği de konuşuluyor.

Muhalefet partilerinin hesap kitaplarına da, yenilenme aceleciliklerine de baktığımızda erken seçimin çok uzak olmadığını görebiliyoruz.

 

KASIM’DA SEÇİM BAŞKADIR!

Her ne kadar iktidar çevreleri tarafından erken seçim iddiaları yalanlansa da, “Yok kardeşim ne erken seçimi. Seçimler vakti zamanında yapılacak” dense de şu anki siyasi iklimin 2019’a kadar sürdürülemeyeceğini düşünüyorum.

Kanımca seçimin tarihi de belli..

Muhalefet, “15 Temmuz 2018’de bunlar seçimi yapar” diyor.

Benim tahminim ise Kasım 2018..

Kasım’da seçim başkadır!..

 

PEKİ NEDEN

ERKEN SEÇİM?

Birkaç nedeni var..

AK Parti her ne hikmetse yerel seçimlerde genel seçimlere oranla daha düşük oy alıyor.

Bunun sebebini en iyi Cumhurbaşkanı Erdoğan biliyor.

Çünkü Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri yaptırdığı anketlerle halkın nabzını başarıyla tutan bir siyasetçi.

Böyle olduğu için de erken hamleler yapabiliyor, 16 yıldır her girdiği seçimi kazanıyor ve kazanmaya en yakın tek lider.

 

***

Yerel seçimlerdeki bu düşüşe bir çare bu zamana kadar bulunamadı, bulunamayacak.

Çünkü kimi aday gösterirseniz gösterin ‘Erdoğan’ hatırına oy verilse de adayın ismi, cismi, geçmişi, geleceği Erdoğan’ın oylarını bile aşağıya çekiyor.

Son referandumda AK Parti’nin kalesi denilen pek çok önemli kentlerde dahi ‘Hayır’ oylarının önde çıkması da bunun bir göstergesiydi.

Hal böyleyken AK parti olası bir yerel seçim hezimetinin moral bozukluğu ile genel ve başkanlık seçimlerine gitmek istemeyecektir.

MHP bu konuda da tam kararlılıkla yanında olacaktır.

Zira tüm gemileri yakan Bahçeli de bir mağlubiyet yaşamak istemez.

 

***

 

Bunun yanında siyasete Afrin etkisini de göz ardı etmemek lazım.

Geçtiğimiz günlerde hükümete yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin, anketlerden yola çıkarak sarf ettiği, “Afrin operasyonuyla devlete ve hükümete olan güven 8-9 puan arttı” şeklindeki yorumu da bu etkinin bir yansıması.

Selvi, “Afrin operasyonuyla birlikte uzun bir süre sonra AK Parti’ye oy verebilirim diyenlerin oranı yüzde 55’e çıktı” diyor.

MHP’nin yüzde 11’lere çıktığını, söylemlerin etkisiyle CHP’nin % 22-23 bandına çekildiği ve CHP’den İYİ Parti’ye bir akışın yaşandığını da ekliyor.

Bu sonucu en iyi okuyanların başında da şüphesiz Cumhurbaşkanı Erdoğan geliyor.

Hal böyleyken ve böylesi veriler ardı ardına konulduğunda erken bir başkanlık ve genel seçim bizleri bekliyor diyebilirim.

16 yıldır her eşiği başarı ile geçmiş bir Erdoğan, bu kadar uygun bir zemini yerel seçimler uğruna heba etmez diye düşünüyorum.

 

KÜLLİYE’DEKİ

TRABZON ZİRVESİ’NDE

NELER KONUŞULDU?

Ülke genelindeki esen ‘Erken seçim’ havası henüz yerele sirayet etmemişti..

Hatta hiç hareket yoktu..

Ancak son birkaç gündür gündem bir hayli yoğun..

Özellikle Trabzon ayağında olağanüstü bir hareketlilik var.

Önce, son ayların en fazla hedef haline gelen ismi Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye’de baş başa görüştü.

Ardından, Külliye’den aldığı mesajlar üzerine günün sabahında İçişleri Bakanlığı’nın yolunu tutan Gümrükçüoğlu, Bakan Süleyman Soylu ile görüştü.

Ve tüm bu görüşmelerin sonunda önceki akşam Külliye’de final yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora ile yine Külliye’de bir araya geldi.

Görüşmede neler konuşuldu, neler gündeme geldi ya da gelmedi tam olarak bilmiyoruz.

Ancak önce Erdoğan-Gümrükçüoğlu, ardından Soylu-Gümrükçüoğlu ve en sonunda Erdoğan-Trabzon Milletvekilleri zirvesinin olması şehirde var olan “AK Partililer Küskünlüğü”nün masaya yatırıldığı yönünde algı oluşturdu.

Görüşmede yer alan Milletvekili Salih Cora’ya bu görüşmede nelerin gündeme geldiğini sorduk. Cora, “Genel hatları ile Trabzon’umuzu konuştuk” dedi ve ekledi: “Hedefimiz Trabzon’da 6-0 yapmak.”

Cora’nın “Hedef 6-0” söylemi beni “Külliye’deki Trabzon zirvesinde Kasım 2018 seçimlerinin de startı verildi” düşüncesine itti.

Ne kadar doğru bilemem ancak öyle anladım.

Önümüzdeki günlerde tablo daha da netleşecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
74 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Trabzonspor’dan nemalanmayı bırakın!

  13 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor, deplasmanda karşılaştığı Akhisarspor’u üç golle mağlup ederek üç puanı kazandı. Hem de sahada güzel oyun ile  üç puanın sahibi oldu. Futbolcular söz birliği etmişçesine sahaya kenetlenerek çıktıkları her hallerinden belliydi. Kongre kararı alan Başkan Muharrem Usta için oynadılar. Maç sonu açıklamalarında da Burak Yılmaz bunu itiraf etti zaten. Ancak keşke bu noktaya gelmeden önce geçmiş haftalarda böyle yürekten, inanarak oynasaydılar. Bordo Mavili ekip ligde şimdi çok daha farklı bir konumda olurdu. Bu arada Trabzo...
 • Takke düştü kel göründü Usta!

  09 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Beşiktaş mağlubiyetinin ardından Trabzonspor yönetimi Başkan Muharrem Usta yönetiminde Trabzon’da toplanarak gündemine kongreyi almıştı. Önceki günkü bu gelişmenin ardından dün de Trabzonspor’a FIFA’dan şok bir haber geldi. FIFA, Matus Bero’nun transferi için Slovakya’nın Trencin kulübüne zamanında yapılmayan ödemeden dolayı Trabzonspor’un 2018-2019 sezonu yaz döneminde transfer yapmamasına karar verdi. Bu kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’na yazı ile bildirdi. Bu gelişmenin ardından Başkan Muharrem Usta’nın yönetimi, Nisan ayınd...
 • NEDEN HEP İYİ İNSANLAR ERKEN ÖLÜR?

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Bu dünyanın kanunu mudur bu? Neden hep iyiler erken ölür? Neden bu dünyada herkesin sevdiği, değer verdiği, birlikte vakit geçirmekten zevk aldığı, içinde değer taşıyan, ilkesi olan, duruşu olan, vicdana sahip evlatlar bu dünyadan göçüp gidiyor? Neden? Sadece ecel mi gerçekten, yoksa bu kötü düzende iyi insan olabilmek için verdikleri mücadele mi yoruyor onları? Bu düzen mi, hayat mı, geçim mi, insanlar mı, stres mi, ecel mi acaba onları bu dünyadan koparıp alıp götüren.. Nedir bu iyilerin erken vedasının sırrı? *** O da iyilerdendi.. ...
 • Namın yürüsün Şenol Hocam

  04 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Beşiktaş kafilesi Trabzon Havalimanı’na geldikten sonra Trabzon’un öz evladı, Trabzonspor’un efsanesi Şenol Güneş’e birkaç kendini bilmez hadsiz tarafından ‘Trabzon’u sattın’ şeklinde yakışıksız, çirkin saldırıyı esefle kınıyorum. Tabii bu kendini bilmezlerin yaptığı terbiyesizlik ve saygısızlık bir şehre mal edilebilmesi mümkün değildir. Şenol Hocamız da zaten her şeyin farkında. Bu saygısızların Trabzonsporluluğundan da şüphe duyuyorum. Bu provokasyonun da birilerinin yönlendirmesiyle planlı programlı yapıldığını düşünüyorum. Çünkü T...