logo

30 Eylül 2018

Merzifon’da Kerbela şehitleri anıldı

AMASYA (AA) – Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Kerbela Anma Programı düzenlendi.

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Merzifon Şubesi ile Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen program, Merzifon Cemevi’nde yapıldı.

Programda konuşan Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Kerbela şehitlerini rahmetle andıklarını söyledi.

Programın birlik ve beraberliğin göstergesi olduğuna işaret eden Demirkale, "Bizlere düşen görevlerden birisi bu tür müessif olaylardan ders ve ibret almak, Müslümanların birlik ve beraberliğini zedeleyecek her türlü olumsuz davranışlardan kaçınmak ve gönül birliklerini geliştirmektir." dedi.

Merzifon Cemevi Dedesi Hasan Ocak ise bu ayın yas ve matem ayı olduğunu belirtti.

Muharrem ayında Alevilerin matem oruçları tuturak, Kerbela şehitlerinin yasını yaşadığını ifade eden Ocak, şunları söyledi:

"Kerbela şehitlerimizi anlamak için buradayız. Muharrem ayı Hak, Muhammed, Ali yolunda ikrar verenler için matemin olduğu, insanların kardeş olduğu, barışın olduğu, imam Hüseyin'in aşkıyla, onun acısıyla, gözyaşlarıyla, oruçlarla, nefislerin terbiyesiyle birbirine karıştığı aydır. Yaslar olduğu zaman üstünden vakit geçer ve bu yaslar unutulur. Ama yılın 12 ayında da biz Hazreti Hüseyin'i kalbimizin derinliklerinde hep hatırlar ve hep saklarız."

Ocak, daha sonra aşure hakkında bilgi verip dua etti. Kerbela şehitleri için ağıt yakılması sırasında salondakiler duygulu anlar yaşadı.

Aşure ikramıyla sona eren programa, Belediye Başkanı Alp Kargı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler: » »
Share
32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?