logo

Nene Hatunlar Şerife Bacılar ve Yörük Ana!..


Ali Yahya ÖZTÜRK
aliyahya@trabzongundem.com

Nene Hatunlar Şerife Bacılar ve Yörük Ana!..

Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını’nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Milli Mücadele’de had safhaya ulaşmıştı.

Öyle yürekli, öyle yiğit analar var olmuş ki bu topraklarda…

 Bir Halide Onbaşı (Edip Adıvar) varmış mesela..

Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev almış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Hatipliği ile de bilinen Adıvar, savaş döneminde bugünkü Anadolu Ajansı’nın kurulmasında büyük rol oynamış.

 Bir Nezahat Onbaşı..

Babası ile henüz 9 yaşındayken cephe ile tanışmış. 12 yaşına kadar babasının yanında savaşmış. Gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuş, alay kızlı alay diye anılmış hatta Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’nın dahi dikkatini çekmiş.

 Şerife Bacı varmış..

İnebolu’da bulunan cephanelerin ağır kış şartları altında Ankara’ya götürülmesi sırasında donarak ölen yiğit bir kadın. Cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarmış bebeğine de sarılıp onun donmaması için uğraş vermiş bir ana…

 Erzurumlu Kara Fatma..

Bir keresinde, onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenledi ve aralarında bir Yunan subayı toplam 25 esir askerle geri dönen..

 Halime Çavuş da varmış mesela..

Sırf savaşa katılabilmek için erkek kılığına giren, savaş sırasında ayağı sakat kalan..

Cephede karşılaştığı ancak tanımadığı Mustafa Kemal’in “Sen üşümüyor musun böyle” sorusuna, “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak” diyen…

 Hafız Selman İzbeli..

Kurtuluş Savaşı sonrasında Kastamonu’daki kadınları toplamış, asker için çorap, fanila ördürüp cepheye göndermiş.

 Gördesli Makbule..

Makbule Hanım daha bir yıllık evli iken eşinin yanında Milli Mücadele’ye katılmış. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuş.

 Çete Emir Ayşe..

Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışan Emir Ayşe, arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş ve Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış ve Yörük Ali Efe’ye katılmış.

 Tayyar Rahmiye..

Adanalı Rahmiye Hanım, 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada Türk askerlerinde yorgunluk ve korku sebepleriyle bir duraksama olunca, “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve askerlerin toparlanmasını sağlamış. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuş.

***

Türk’ün Mehmet’i de bitmez, Halide, Nezahat Onbaşı’sı da..

Bu toprakların Eren’i de bitmez, Kara Fatması da Tayyar Rahmiye’si de..

Bu yüzdendir ki, on yıllarca “Bu toprakları bölemeyeceksiniz” diye haykırıyor yiğit neslin torunları..

Üzerinde her türlü planın yapıldığı bir kara parçası üzerinde yaşamanın bedelini her zaman ödedik, ödemeye de devam edeceğiz.

Bir Hollanda, bir Almanya, Danimarka, bir Fransa milletleri gibi rahat yok bizlere..

Bu milletin yaşadıklarının binde birini yaşamamış toplumlar anlamaz Türk olmanın ne demek olduğunu. Bilemezler Hafız Selman İzbeli’nin yaptığının ne anlama geldiğini..

Asıl zenginliğin, cömertliğin imkânı yokken yapılan olduğunu, Emir Ayşe’yi nereden bilsin ve anlasınlar..

Bilmeleri de lazım gelmez zaten.

Biz bizi bilelim, bizi tanıyalım yeter.

 

 

Belki bir Kurtuluş Savaşı değil ancak Türkiye’nin sınırındaki terör odaklarına karşı başlatılan Afrin Harekâtı sırasında yaşananlar da, “Bu millete hiçbir şey olmaz arkadaş” dedirtti.

Afrin’e müdahale için Hatay’da bekleyen Mehmetçikleri ziyaret eden Türk Annesi’ni görmüşsünüzdür.

Gece Türk tanklarının sesini duyduğunu ve uyuyamadığını belirten Yörük kadın, “Ayağına taş değmesin” diyerek Mehmetçik’e dua etti. Askerleri ziyaret eden kadın, Zeytin Dalı Harekâtı’na katılmak üzere olan Türk askerlerini kurban keserek uğurladı.

Yine Hatay’da kadınlar sınırdaki askerlere kendi yaptıkları ev yemeklerini gönderdi.

Tokat’ta bir grup kadın ise Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan Mehmetçikler için her gün buluşuyor. Kur’an-ı Kerim okuyup dua ediyor ve ardından harekâta katılan askerler üşümesin diye onlara hep birlikte içlik örüyor.

Konyalı fırıncı Hikmet Çetiner, Mehmetçik için etli ekmek hazırlayıp, sınıra gönderdi.

Yine Konya’da sosyal medya üzerinden örgütlenen 10 kadın, askerlerin, soğuk havada üşümemesi için bere, boyunluk, içlik, eldiven gibi kışlık giysiler örmeye başladı. 30 Ocak’a kadar örülecek olan kıyafetler, sınır bölgesine gönderilecek.

 

 

İşte mesele vatan meselesi olduğunda, Türk Milleti böyle ‘Ulus’ oluyor.

Mesele Mehmetler olunca bu topraklarda hala Nene Hatunlar’ın olduğunu gördük.

Allah bu millete bir daha Kurtuluş mücadelesi yaşatmasın.

Gerek vatan savunmasındaki, gerekse de şu sıralar Afrin’deki askerlerimize kazasız, belasız görevler nasip etsin. Yörük Ana’nın dediği gibi, “Ayaklarına taş değmesin.”

Rabbim Türk ordusunu bu kutsal görevde muzaffer eylesin.

O Mehmetçik için bere, atkı, çorap ören tüm anaların ise tüm kalbimle ellerinden öpüyorum.

 

Share
102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yakışmadı Burak!

  25 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yakışmadı Burak! Trabzonspor, düşme hattında bulunan Alanyaspor karşısında üç puan alarak Beşiktaş maçı öncesi moral buldu. Ancak oynanan futbol ilerisi için yine umut vermedi. Karşılaşmaya Bordo Mavili ekip tutuk başladı. İlk yarıda Jose Sosa’nın gayreti ile iki pozisyon bulsa da bu pozisyonlar sonuçsuz kaldı. Açıkçası Trabzonspor’u sahada izlerken nasıl bir futbol mantalitesi ve taktiği ile oynadığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Oyuncular organizeli atak geliştirmekte zorlanıyorlar. Sahada ileri uçta golcü oyuncu Burak’ı topla ...
 • Kasım’da seçime hazır olun!

  24 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Kasım’da seçime hazır olun!   Normal koşullarda yerel seçimler Mart 2019’da, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ise 3 Kasım 2019’da yapılacak.. Ama normal koşullarda.. Türkiye’de hiçbir zaman normal koşullar mümkün olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var” diyerek başlattığı teşkilat yenilenmesi ile başlayan süreç, belediye ve teşkilatlardan görevden almalar, atamalar, kongrelerle devam etti. Bunlar elbette 2019 seçimlerine yapılan bir hazırlıktı. Ancaakk.. MHP ile nihayete eren it...
 • Taraftar açıklama bekliyor Usta

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Taraftar açıklama bekliyor Usta Sonunda olan oldu. Trabzonspor kendi seyircisi önünde Başakşehir’e mağlup oldu. Bazıları, beraberliklerle övünüyordu. Sonunda üst üste alınan 5 haftalık beraberlik serisi de bozulmuş oldu. Trabzonspor, karşılaşmanın ilk 10 dakikasına tempolu ve hızlı başladı. Karşılaşmanın ilk dakikalarında Jose Sosa’nın kendi ürettiği gol pozisyonundan yararlanamadı. Fırtına, ne yazık ki bu tempolu ve hızlı oyununu ne yazık ki 90 dakikaya yayamıyor. Buna Rıza Hoca da haftalarca bir çare bulamıyor. Baş...
 • Trabzonspor arıza veriyor!

  11 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor arıza veriyor! Trabzonspor, zorlu Gençlerbirliği deplasmanından yine puan kaybederek Bordo Mavili kulübe gönül verenleri bir kez daha üzdü. Ankara’da sadece üç puan kaçmadı UEFA Avrupa Ligi’ne katılma hayalleri de neredeyse suya düştü. Avrupa’ya katılmak mucizeye kaldı. Rıza Çalımbay, Gençlerbirliği maçında ileri uçta gol umudu olarak moralsiz ve motivasyonu dibe vurmuş olan Rodallega ile başladı. Rodallega, tıpkı Göztepe maçında olduğu gibi Gençlerbirliği maçında da adeta yokları oynadı. Ayakta durmakta güçlük çekti. Gi...