logo

27 Ocak 2018

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı

ARTVİN (AA) – Artvin İl Sağlık Müdürü İrfan Akalın, 30-65 yaş arasındaki kadınlara yönelik rahim ağzı kanser tarama testlerinin Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ile Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz yapıldığını söyledi.

Akalın, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalıkların erken teşhisi noktasında toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanserine dikkat çekmek amacıyla ocak ayında çeşitli etkinlikler organize edildiğini vurgulayan Akalın, rahim ağzı kanserinin, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra en sık görülen kanser türü olduğunu ifade etti.

Akalın, rahim ağzı kanserinin tedavi edilebilir olduğuna dikkat çekerek, "Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99.9'una HPV enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV'nin tespiti erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır." dedi.

Erken teşhisin önemine işaret eden Akalın, 30-65 yaş arasındaki kadınlara yönelik rahim ağzı kanser tarama testlerinin KETEM'ler ile Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz yapıldığını sözlerine ekledi.

Etiketler: » »
Share
303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?