logo

Takke düştü kel göründü Usta!


Hüseyin TERZİ
hterzi@trabzongundem.com

Beşiktaş mağlubiyetinin ardından Trabzonspor yönetimi Başkan Muharrem Usta yönetiminde Trabzon’da toplanarak gündemine kongreyi almıştı.

Önceki günkü bu gelişmenin ardından dün de Trabzonspor’a FIFA’dan şok bir haber geldi.

FIFA, Matus Bero’nun transferi için Slovakya’nın Trencin kulübüne zamanında yapılmayan ödemeden dolayı Trabzonspor’un 2018-2019 sezonu yaz döneminde transfer yapmamasına karar verdi.

Bu kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’na yazı ile bildirdi.

Bu gelişmenin ardından Başkan Muharrem Usta’nın yönetimi, Nisan ayında olağanüstü kongre kararı aldı.

Başkan Usta’nın ise olağanüstü kongrede yeniden aday olmayacağı söyleniyor.

 1. yılda şampiyonluk parolası ile çıkılan yolda Usta ve yönetimi tam bir enkaz bırakıyor.

Bırakın şampiyonluğu, kulübün borcu 1 trilyon oldu.

Usta’nın özellikle yabancı futbolcu transferlerinde menajerlerin oyununa gelerek yanlış transfer politikası ile sahadaki başarısız sonuçların yanı sıra ekonomik olarak borcun daha da açılmasına neden oldu.

Usta’nın gemisi her taraftan su aldı. Ne kulübün borcu azaldı ne de sahada istenilen sonuçlar alındı.

 1. yıl şampiyonluk hayalleri, suya düştü. Asıl mesleği doktorluk olan Başkan Usta’nın Trabzonspor macerası fiyaskoyla sonuçlanıyor.

Usta, üstüne üstlük ardından koskocaman bir borç yükü bırakarak gidiyor.

Usta ve yönetiminin FIFA tarafından transfer yasağının getirilmesinin ardından apar topar olağanüstü kongre kararı alması da çok manidar.

Akıllara bir sürü soru geliyor.

Kulüp sahada başarısız olmuşken, borçlar almış başını gidiyorken neden olağanüstü kongre kararı alınmadı?

Kulübün önünü zamanında neden açmadınız?

İlla transfer yasağını mı beklediniz? Madem transfer yasağı geldi; neden bırakıp gidiyorsunuz? Bu enkazı sizin kaldırmanız gerekmez miydi?

Şimdi ise geride bıraktığınız bu enkazı birilerinin ortadan kaldırmasını bekliyorsunuz.

Önümüzdeki süreçte Nisan ayında yapılması planlanan olağanüstü kongrede elini taşın altına koyacak Trabzonspor sevdalısı, futbolu bilen, kulübün menfaatini kendi menfaatinden üstün tutacak, işi reklam yapmak değil sadece kulübün başarısına olan, eski yıllarda olduğu gibi Avrupa arenasında kulübü başarıya taşıyabilmek için vizyon sahibi bir kulüp başkanı aranıyor.

Böyle bir babayiğit başkan adayı veya adayları ortaya çıkar mı bekleyip göreceğiz.

Bordo Mavili kulübe gönül veren taraftarların beklentisi kesinlikle şudur ki önümüzdeki olağanüstü kongrede futbolu bilen başkan ve yöneticilerinin kulübe talip olmasıdır.

Daha şimdiden birçok isim kulislerde konuşulmaya başlandı bile.

Faruk Nafiz Özak, Nuri Albayrak, Sadri Şener, Celil Hekimoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu,  İbrahim Usta ve daha birçok isim spor kamuoyunda konuşuluyor.

Şu kesin ki görevi kim kabul ederse etsin kongrenin ardından çok ama çok zorlu bir görev önümüzdeki dönem onu ve yönetimini bekliyor.

Kulübün başarısından ziyade biriken borçların aşağıya indirilmesi gerekiyor.

Tabii bu hiç de kolay olmayacak. Önümüzdeki günlerde neler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Aslına bakılırsa FIFA’nın getirmiş olduğu transfer yasağı bir anlamda kulübün yararına da olabilir. Hani derler ya ‘Her şerde bir hayır, her hayır da da bir şer vardır’ diye.

Yapılan yanlış transferlerle kulübün şu anki hali ortada. Harcanan milyon dolarlara rağmen bırakın şampiyonluğu kulüp Avrupa kupalarına dahi gidemiyor.

Bu yüzden transfer yasağı ile birlikte önümüzdeki yaz döneminde hem menajerlerin ayak oyunlarına gelmeyerek yanlış transferler yapılmaz hem de altyapıya daha çok önem vermiş olunur.

Nasıl ki Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür gibi yıldızlar bu kulübün altyapısından çıkmışsa önümüzdeki süreçte de altyapıdan çok sayıda yıldızlar ortaya çıkabilir. Yeter ki fırsat verilsin.

Milyonlar yabancılara harcanacakken keşke kendi öz evlatlarına sahip çıkılsa

Kısacası Trabzonspor, kendi evlatlarına sahip çıkarak özüne dönebilir. Türk futboluna muhteşem yıldızları kazandırabilir.

Karadeniz fırtınası, altyapıdan gelen genç yetenekleri ile yeniden küllerinden doğabilir.

Bu yüzden transfer yasağı kulübün hayrına da olabilir. Yeter ki futboldan anlayan yönetimler, futbol adamları görev başına gelsin. Ve altyapıdaki gençlere güvenilsin.

 

Share
354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Trabzonspor’dan nemalanmayı bırakın!

  13 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor, deplasmanda karşılaştığı Akhisarspor’u üç golle mağlup ederek üç puanı kazandı. Hem de sahada güzel oyun ile  üç puanın sahibi oldu. Futbolcular söz birliği etmişçesine sahaya kenetlenerek çıktıkları her hallerinden belliydi. Kongre kararı alan Başkan Muharrem Usta için oynadılar. Maç sonu açıklamalarında da Burak Yılmaz bunu itiraf etti zaten. Ancak keşke bu noktaya gelmeden önce geçmiş haftalarda böyle yürekten, inanarak oynasaydılar. Bordo Mavili ekip ligde şimdi çok daha farklı bir konumda olurdu. Bu arada Trabzo...
 • Takke düştü kel göründü Usta!

  09 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Beşiktaş mağlubiyetinin ardından Trabzonspor yönetimi Başkan Muharrem Usta yönetiminde Trabzon’da toplanarak gündemine kongreyi almıştı. Önceki günkü bu gelişmenin ardından dün de Trabzonspor’a FIFA’dan şok bir haber geldi. FIFA, Matus Bero’nun transferi için Slovakya’nın Trencin kulübüne zamanında yapılmayan ödemeden dolayı Trabzonspor’un 2018-2019 sezonu yaz döneminde transfer yapmamasına karar verdi. Bu kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’na yazı ile bildirdi. Bu gelişmenin ardından Başkan Muharrem Usta’nın yönetimi, Nisan ayınd...
 • NEDEN HEP İYİ İNSANLAR ERKEN ÖLÜR?

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Bu dünyanın kanunu mudur bu? Neden hep iyiler erken ölür? Neden bu dünyada herkesin sevdiği, değer verdiği, birlikte vakit geçirmekten zevk aldığı, içinde değer taşıyan, ilkesi olan, duruşu olan, vicdana sahip evlatlar bu dünyadan göçüp gidiyor? Neden? Sadece ecel mi gerçekten, yoksa bu kötü düzende iyi insan olabilmek için verdikleri mücadele mi yoruyor onları? Bu düzen mi, hayat mı, geçim mi, insanlar mı, stres mi, ecel mi acaba onları bu dünyadan koparıp alıp götüren.. Nedir bu iyilerin erken vedasının sırrı? *** O da iyilerdendi.. ...
 • Namın yürüsün Şenol Hocam

  04 Mart 2018 Köşe Yazıları

  Beşiktaş kafilesi Trabzon Havalimanı’na geldikten sonra Trabzon’un öz evladı, Trabzonspor’un efsanesi Şenol Güneş’e birkaç kendini bilmez hadsiz tarafından ‘Trabzon’u sattın’ şeklinde yakışıksız, çirkin saldırıyı esefle kınıyorum. Tabii bu kendini bilmezlerin yaptığı terbiyesizlik ve saygısızlık bir şehre mal edilebilmesi mümkün değildir. Şenol Hocamız da zaten her şeyin farkında. Bu saygısızların Trabzonsporluluğundan da şüphe duyuyorum. Bu provokasyonun da birilerinin yönlendirmesiyle planlı programlı yapıldığını düşünüyorum. Çünkü T...