Takke düştü kel göründü Usta! | Trabzon Gündem

logo

Takke düştü kel göründü Usta!


Hüseyin TERZİ
hterzi@trabzongundem.com

Beşiktaş mağlubiyetinin ardından Trabzonspor yönetimi Başkan Muharrem Usta yönetiminde Trabzon’da toplanarak gündemine kongreyi almıştı.

Önceki günkü bu gelişmenin ardından dün de Trabzonspor’a FIFA’dan şok bir haber geldi.

FIFA, Matus Bero’nun transferi için Slovakya’nın Trencin kulübüne zamanında yapılmayan ödemeden dolayı Trabzonspor’un 2018-2019 sezonu yaz döneminde transfer yapmamasına karar verdi.

Bu kararı da Türkiye Futbol Federasyonu’na yazı ile bildirdi.

Bu gelişmenin ardından Başkan Muharrem Usta’nın yönetimi, Nisan ayında olağanüstü kongre kararı aldı.

Başkan Usta’nın ise olağanüstü kongrede yeniden aday olmayacağı söyleniyor.

 1. yılda şampiyonluk parolası ile çıkılan yolda Usta ve yönetimi tam bir enkaz bırakıyor.

Bırakın şampiyonluğu, kulübün borcu 1 trilyon oldu.

Usta’nın özellikle yabancı futbolcu transferlerinde menajerlerin oyununa gelerek yanlış transfer politikası ile sahadaki başarısız sonuçların yanı sıra ekonomik olarak borcun daha da açılmasına neden oldu.

Usta’nın gemisi her taraftan su aldı. Ne kulübün borcu azaldı ne de sahada istenilen sonuçlar alındı.

 1. yıl şampiyonluk hayalleri, suya düştü. Asıl mesleği doktorluk olan Başkan Usta’nın Trabzonspor macerası fiyaskoyla sonuçlanıyor.

Usta, üstüne üstlük ardından koskocaman bir borç yükü bırakarak gidiyor.

Usta ve yönetiminin FIFA tarafından transfer yasağının getirilmesinin ardından apar topar olağanüstü kongre kararı alması da çok manidar.

Akıllara bir sürü soru geliyor.

Kulüp sahada başarısız olmuşken, borçlar almış başını gidiyorken neden olağanüstü kongre kararı alınmadı?

Kulübün önünü zamanında neden açmadınız?

İlla transfer yasağını mı beklediniz? Madem transfer yasağı geldi; neden bırakıp gidiyorsunuz? Bu enkazı sizin kaldırmanız gerekmez miydi?

Şimdi ise geride bıraktığınız bu enkazı birilerinin ortadan kaldırmasını bekliyorsunuz.

Önümüzdeki süreçte Nisan ayında yapılması planlanan olağanüstü kongrede elini taşın altına koyacak Trabzonspor sevdalısı, futbolu bilen, kulübün menfaatini kendi menfaatinden üstün tutacak, işi reklam yapmak değil sadece kulübün başarısına olan, eski yıllarda olduğu gibi Avrupa arenasında kulübü başarıya taşıyabilmek için vizyon sahibi bir kulüp başkanı aranıyor.

Böyle bir babayiğit başkan adayı veya adayları ortaya çıkar mı bekleyip göreceğiz.

Bordo Mavili kulübe gönül veren taraftarların beklentisi kesinlikle şudur ki önümüzdeki olağanüstü kongrede futbolu bilen başkan ve yöneticilerinin kulübe talip olmasıdır.

Daha şimdiden birçok isim kulislerde konuşulmaya başlandı bile.

Faruk Nafiz Özak, Nuri Albayrak, Sadri Şener, Celil Hekimoğlu, İbrahim Hacıosmanoğlu,  İbrahim Usta ve daha birçok isim spor kamuoyunda konuşuluyor.

Şu kesin ki görevi kim kabul ederse etsin kongrenin ardından çok ama çok zorlu bir görev önümüzdeki dönem onu ve yönetimini bekliyor.

Kulübün başarısından ziyade biriken borçların aşağıya indirilmesi gerekiyor.

Tabii bu hiç de kolay olmayacak. Önümüzdeki günlerde neler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Aslına bakılırsa FIFA’nın getirmiş olduğu transfer yasağı bir anlamda kulübün yararına da olabilir. Hani derler ya ‘Her şerde bir hayır, her hayır da da bir şer vardır’ diye.

Yapılan yanlış transferlerle kulübün şu anki hali ortada. Harcanan milyon dolarlara rağmen bırakın şampiyonluğu kulüp Avrupa kupalarına dahi gidemiyor.

Bu yüzden transfer yasağı ile birlikte önümüzdeki yaz döneminde hem menajerlerin ayak oyunlarına gelmeyerek yanlış transferler yapılmaz hem de altyapıya daha çok önem vermiş olunur.

Nasıl ki Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz, Yusuf Yazıcı, Abdülkadir Ömür gibi yıldızlar bu kulübün altyapısından çıkmışsa önümüzdeki süreçte de altyapıdan çok sayıda yıldızlar ortaya çıkabilir. Yeter ki fırsat verilsin.

Milyonlar yabancılara harcanacakken keşke kendi öz evlatlarına sahip çıkılsa

Kısacası Trabzonspor, kendi evlatlarına sahip çıkarak özüne dönebilir. Türk futboluna muhteşem yıldızları kazandırabilir.

Karadeniz fırtınası, altyapıdan gelen genç yetenekleri ile yeniden küllerinden doğabilir.

Bu yüzden transfer yasağı kulübün hayrına da olabilir. Yeter ki futboldan anlayan yönetimler, futbol adamları görev başına gelsin. Ve altyapıdaki gençlere güvenilsin.

 

Share
613 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ağaoğlu ile Rıza Hoca’nın frekansı uyuşmaz!

  17 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Avrupa umudunu sürdürmek için Trabzonspor, Ankara semalarında Osmanlıspor maçına mutlak üç puan parolası ile başladı. Karşılaşmanın ilk yarısında Bordo Mavililer, ortaya koydukları üstün oyun ile Osmanlıspor’a şans tanımadılar. Güzel futbolun karşılığında Bordo Mavili oyuncular, 13. Dakika Novak geçtiğimiz haftalarda eleştirilen ancak son birkaç haftada yükselen form grafiği ile dikkatleri üzerine çekmeye başaran Kucka’nın enfes ara pasında 15. Dakikada Yusuf Yazıcı meşin yuvarlağı ağlara gönderdi. Bordo Mavili oyuncuların ilk yarıda e...
 • Efsane Şenol Güneş’e yapılan ayıptır!

  08 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un 73. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yaşanan gerginliklerden ve karşılıklı atışmalardan çok bir konu dikkatimi çekti. O da Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin isminin değiştirilmek istenmesiydi. Kompleksin adının değiştirilmesi için 58 kişi önerge verdi ancak kongre üyelerinin yüzde 10’un imzası olmadığı için bu önerge reddedildi. Akyazı Stadı’dan Şenol Güneş’in isminin silinmek istenmesi bir utançtır, vefasızlıktır ve bu şehre ihanettir. Neydi bu Şenol Güneş ile alıp veremediğiniz çok merak ediyorum. Bu düşmanlı...
 • Rıza Hoca ile olmuyor!

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Trabzonspor’un Galatasaray'a yenilmesinin baş aktörü bana göre Teknik Direktör Rıza Çalımbay’dır. Rıza Hoca, Abdülkadir’i sol açıkta oynatarak büyük bir macera içerisine girdi. Sarı Kırmızılılar neredeyse bütün ataklarını ilk yarıda Abdülkadir’in kanadından yaptı. Abdülkadir sol bekte oynayan Novak ile iyi bir uyum yakalayamadı. Haftalardır oynadığı güzel futbol ile başta Bordo Mavili kulübün taraftarları olmak üzere taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kuran Abdülkadir, 7. dakikada yaptığı hata sonrasında Bordo Mavili ekibin 1-0...
 • Sözünü tutmalısın Sayın Usta!

  21 Mart 2018 Köşe Yazıları

    Kazandığı lig şampiyonlukları ve başarıları Türk futbol tarihinde devrim yapan Trabzonspor’umuzun düştüğü durumlara bakar mısınız? Tabii utanması gereken bu kulübü bu hale düşürenlerdir. Koskoca kulüp, borçlarla boğuştuğu için kulübün emekçi personelinin 2-3 aylık maaşını bile daha yeni ödeyebildi. Emekçi insanlar aylarca mağdur edildi. Marka haline gelen ve sayısız başarıları olan Trabzonspor, belki de tarihinde ilk defa personelin maaşları ödenmemişti. Trabzonspor, bu kadar aciz bir kulüp değildir ama kulübü bu şekilde t...