logo

TESOB’a aday olan İlik: Şer düzenini yıkacağız

ŞER DÜZENİNİ

YIKACAĞIZ!..

 

İlik: “Trabzonlu esnafımız sıkıntılarla boğuşurken, borç batağında çırpınırken, siftahsız kepenk kapatırken esnaf odaları birliğindeki arkadaşlar günlük gülistanlık yaşıyor. Biz bu şer düzeni yıkmak için aday olduk.”

 

 

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği’ne başkan adaylığını açıklayan Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik ile seçim sürecini konuştuk. İlik, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Kara’ya sert eleştirilerde bulundu. Trabzon’da esnaf arasında birlik ve bütünlük olmadığını söyleyen İlik, “Göreve gelirsek özlenen birlik ve beraberliği tesis edeceğiz” dedi. Mevcut Başkan Metin Kara için, “Esnaf değil ki esnafın sorunlarını çözsün” diyen İlik şöyle devam etti:

ESNAF KAN AĞLIYOR

Ülke genelinde esnafımızın durumu iyi değil. Trabzon biraz daha sıkıntılı. Trabzonlu esnafta sıkıntılarla boğuşurken, borç batağında yaşarken, kasasına para girmeden günü kapatırken maalesef Trabzon’daki esnafı temsil eden esnaf odaları birliğindeki arkadaşlar günlük gülistanlık yaşıyorlar. Yiyip, içip geziyorlar. Zaten bunlar esnafta değiller. Bu pencereden baktığımızda esnafın durumu zaten belli. 30 bin esnafın başkanı olan arkadaşımız Metin Kara esnaf değil. Çok acı bir olay. İsmi esnaf odası olan bir birliğin başkanı esnaf değil. Aynı zamanda kredi kefalet kooperatifi başkanı. Aynı zamanda ayakkabıcılar odası başkanı. Bu arkadaşın dükkânı nerde. Söylesin de bizde oradan ayakkabı alalım. Başkanı esnaf olmayan bir birlik başkanı varken esnafın durumu ne olur. Burada acı bir tablo var. Kimse kimseyi kandırmasın. Hangi esnafın işini yapmış ya da hangi odanın projesine destek vermiş.

KENDİLERİ GÜLLÜK GÜLİSTANLIK

Sıkıntıları çözecek yer esnaf odaları ile esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatifidir. Metin Kara, iki kurumunda başkanıdır. Bu Trabzon’da başka kimse yok mu? ‘Bizim karşımıza çıkacak kimse yok mu’ diyormuş. Kooperatifte, kendi yandaşlarına kredi veriyorlar. Bunların çoğu da esnaf değil. Birlik yönetimindekilerin bazıları kendi menfaatini gütmek için orda duruyorlar. Egolarını tatmin ediyorlar. Birlik başkanı ile yönetim kurulunun yarısı esnaf değil. Yarısının esnaf olmadığı bir birlikte bizim durumumuz nasıl olsun. Şu anda esnafın derdine olacak hangi projeleri yapıyor. Esnaf sıkıntıda kendileri güllük gülistanlık yaşıyorlar.

KENDİ İŞİNİ YÖNETEMEDİ

Birliğin ana görevi esnafın sıkıntıları çözmek, esnaf içinde ki birlik ve beraberliği sağlamaktır. Ama şu anda birlik başkanı olan Metin Kara bunu yapamadı. Öyle bir kapasitesi yok. Kendi dükkânını kumanda edemedi ki esnaf arasında ki birlik ve beraberliği sağlasın. Kendi dükkânını yönetemeyip kapattı battı. Bundan bize ne fayda gelir. 30 bin esnafın sıkıntısına nasıl derman olsun. İktidarlarını sağlamak için insanlar arasına tefrika sokarak, insanları birbirine düşürüyorlar. Bunların derdi esnaf değil, ömürleri yettiğince o koltuğa oturup kalmaktır.

ARTIK YAŞLANDIN. BIRAK TORUN SEV

Ben birlik başkanlığına adayım. Mevcut başkan Metin Kara, ‘Benim 30 yılım ne olacak’ diyormuş. Sayın Metin Kara, bu koltuk senin babanın koltuğu mu? 30 yıl yedin içtin gezdin daha ne istiyorsun. Yaşlandın artık, git evde torunlarını sev. Ama bunların kalbinde sevgi yok ki sevsinler. Metin Kara, kendinden başka kimseyi düşünmüyor. Enaniyet duygusu kaplamıştır kendisini. İnsanlara bu kadar kibirli yaklaşan ikinci bir oda başkanı yoktur.

HERKESLE ARASI KÖTÜ

Ankara’ya gidiyoruz. Trabzon’da abilik yapacak birlik başkanımız herkesle kavgalı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile kavgalı, federasyonlarla kavgalı. Doğu Karadeniz Esnaf Kefalet Kooperatifleri 15. Bölge Birliği Başkanı Murat Gümrükçü ile kavgalı. Şoförlere karış, fırıncılara karış, lokantacılara karış, berberlere karış, servisçilere karış… Senin görevin kim kazanırsa onla yola çıkmaktır. İnsanlar arasında ki birlik beraberliği sağlamaktır. Senin görevin tehdit etmek değildir. Allah’ın izni ile biz yakında bunlara son vereceğiz.

ŞER DÜZENİ YIKMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Adaylık sürecimiz, esnafımızın temsiliyetini elinde tutan insanların kendi menfaatleri doğrultusunda hareket emesiyle başladı. Biz geçen dönem Ankara’da federasyona aday olduk, Metin Kara, bizim karşımızdaki Sakaryalı birini desteklemiştir. Benim yönetim kurulumla da konuşup karşı tarafa oy istemiştir. Biz süreci böyle başlattık. Yapının içine girdiğimizde bir de baktık ki bunlar esnaf değil. Esnaf diye bir dertleri olmadığını da öğrenince bunların karşısında olacağız dedik ve yola çıktık. Biz Trabzon esnafı adına yola çıktık. Trabzon’da ki esnafın durumunu görüyoruz. Batıp giden esnaflarla ilgili ne proje yaptılar. Sadece 3 tane şoföre plaket verdiler. Biz bu şer düzeni yıkmak için aday olduk.

SIKINTILAR KARA İLE BAŞLADI

Metin Kara, oda başkanı seçildiği günden itibaren sıkıntılar birike birike bugünlere geldi. Trabzon’un neresine giderseniz gidin, Metin Kara’nın esnafın derdine derman olmadığını anlatıyorlar. Metin Kara’dan önce esnaf yine bir nefes alıyordu. Esnafını tehdit eden bir birlik başkanı olamaz. Bu esnafın durumu daha nasıl iyi olsun. Benlik duygusu sarmış kendini, bensiz olmaz diyor. Metin Kara, adil ve dürüst bir insan değildir.

ESNAF İÇİN DEĞİŞİM GEREK

Trabzon’da artık bir şeylerin değişmesi lazım. Siyasette de STK’lar da değişim olması lazım. Yeni bir heyecan olmalı. Senelerdir aynı insanlar koltukta. Bunlar kendi menfaatini düşünüyor. Kan değişimi olması lazım. Değişiklikte hareket, harekette bereket vardır. Bir değişim olsun yeni beyinler, genç projeler gelsin, belki bu esnaf nefes alır.

ESNAF KENDİNİ SAVUNACAK BAŞKAN İSTİYOR

Esnaf, hakkını koruyacak, kendini savunacak, masaya yumruğunu vuracak, esnaf olmadığı halde koltukta oturan birlik başkanı değil, aktif birlik başkanı istiyor. Ticareti olan, istihdam sağlayan, vergi ödeyen, genç, dürüst, adil ve aktif başkan istiyor. İnsanların arasını yapıcı, nifak sokmayan, esnafın yanına 4 yılda bir değil her zaman giden başkan istiyor. Şehirde Metin Kara’ya nerde rastlıyorsunuz. 2 yerde rastlarsınız. Ya şehir kulübündedir, ya da damdadır. Mekanları belli.

KAFALARINI KUMA GÖMDÜLER

Trabzon’daki arkadaşlar, iktidarlarını devam ettirmek için, deve kuşu misali kafalarını kuma gömmüşler zannediyorlar ki diğer taraflar gözükmüyor. Ne şiş yansın ne kebap. Bu şekilde esnafın hakkı korunamaz. 6 senedir büyükşehir belediye başkanımızdan randevu alamayan bir birlik başkanı var. 30 bin esnafın başkanı esnafını temsil edemiyor.

MAAŞIMIZI MEHMETÇİK’E BAĞIŞLAYACAĞIZ

Trabzon’da kaybolan hatta hiç olmayan esnaf arasında birlik beraberliği sağlayacağız. Biz gönlümüzü de kapılarımızı da açacağız. ‘Ben’ anlayışı ile değil, ‘Biz’ anlayışıyla hareket edeceğiz. Buraları bazıları gibi madde araçlı görmüyoruz. Madde için burda olmayacağız. Allah bize ticaret vermiş. Bizim orda oturup maaş alalım derdimiz yok. Biz Trabzon sevdalısıyız. Burayı seviyoruz, hizmet için yola çıktık. Şehre hizmet edeceğiz. Seçildiğimiz takdirde de Allah müsaade verirse maaşımızı Mehmetçik Vakfı’na bağışlayacağız.

KAYNAK: KARADENİZDE SONNOKTA-BAHATTİN BAŞTÜRK 

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?