logo

04 Şubat 2018

Trabzonlu işadamı nakliyeci Özer isyan etti

İhracat arttı

TIR’lar azaldı

 

Nakliyecilerin zor günler geçirdiğini kaydeden Özer, “Ülkemizde ihracat her geçen yıl artıyor. Ancak Türk Plakalı TIR’ların sayısında ciddi oranlarda azalma oluyor” dedi

 

Trabzon Merkezli Özer Taşımacılığın patronu Abdullah Özer ile uluslararası nakliye sektörünü konuştuk. Özer, Türkiye’nin ihracatının iyi durumda olduğunu belirterek, ancak nakliyecilerin zor durumda olduğunu söyledi. Özer, “Ülkemizde ihracat her geçen yıl artıyor. Buna rağmen Türk Plakalı TIR’ların sayısında ciddi oranlarda azalma oluyor” dedi. Özer, Türkiye’nin ihracatına ve ihracatına bağlı olarak taşıma pazarına dış güçler tarafından göz dikildiğini ifade ederek, “İhracatımıza ve ihracata konu olan taşıma pazarımıza diğer ülkeler tarafından göz dikiliyor” dedi Özer, “Diğer ülke nakliyecileri ile devletlerinin Türk Plakalı TIR’lara uyguladığı yaptırım ve tarife dışı engeller sonucunda birçok firma ve şahıs araçlarını satmak durumunda kaldı. Türk uluslararası nakliye sektörü önüne dış ülkelerde koyulan her sorun direkt sektörümüzden kendi araçlarına pay kapma savaşına yönelik. Kısaca taşıma pazar payını ellerine geçirmek için bunları yapıyorlar. Türk plakalı araçlar, beklemeler sebebiyle yükü zamanında yerine ulaştıramayınca yabancı plakalı araçlar yükü taşıyor” diye konuştu.

YILDIRMA POLİTİKASI

Gürcistan’ın Türk Plakalı araçlara yıldırma taktiği uyguladığının altını çizen Özer, yetkililerden seslerini duymalarını isteyerek bir örnek sorun paylaşarak “Gürcistan’ı komple baştan başa geçiyoruz. Ülkeyi terk etmek üzereyken sınır gümrüğünde tam tespite, yani taşıdığın eşya ile ilgili detaylı kontrole gideceksin deniliyor. Bu kontrollerde başkent Tiflis’te yapılabiliyor. Rusya ya da Azerbaycan sınırından Tiflis’e tam tespite gönderiliyoruz. Düşünebiliyor musunuz, ülkeye girişte yapılması gerekebilecek bir kontrol ülkeden çıkışta sana bildiriliyor ve gerisin geriye kilometrelerce mesafe yol kat etmek durumunda kalıyoruz” şeklinde konuştu. Özer sözlerine şöyle devam etti: “Üstelik bu kontrollerin çok kısa bir zamanda tamamlanmaları gerekirken 2 ila 20 gün arasındaki beklemeler neticesinde tamamlanıyor. Taşımacılık tarihinde hangi ülkede olursa olsun bu türde bir uygulama yoktur. Üstelik taşınan eşya, araçtan indirilerek sayılması, incelenmesi ve tekrardan araca bindirilmesi esnasında çok ciddi hasarlara maruz kalabiliyor. İhracatçı ve ithalatçı ciddi anlamda ihtilafa düşebiliyorlar, ihracatımız ciddi anlamda tehlikeye düşebiliyor. Bu durumun bize sahada yansıması ise şu: Türk aracı tam tespite düşer ve bekler Gürcü aracı yoluna devam eder. Size soruyorum, böyle bir durumda ne kadar vatansever olursa olsun hangi ihracatçı Türk plakalı bir aracı kullanmak ister!.. Türk plakalı araç tercih etmesinin iş kaybı yaşamasına sebebiyet vereceği çok açık.”

Share
3167 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?