logo

08 Mart 2018

Üç ilçe Yanbolu Vadisi için omuz omuza verdi

Trabzon’un Araklı İlçesi Taşönü Mahallesi’nde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’ne Araklı, Arsin ve Yomra ilçe muhtarları karşı çıktı. Arsin Muhtarlar Derneği önünde yapılan basın açıklamasını muhtarlar adına Arsin Muhtarlar Derneği Başkanı Raif Gürsoy yaptı. Gürsoy, yapılması planlanan katı atık tesisinin turizme ve insanların yaşam alanlarında zarar vereceğini söyledi.

TEMİZ ÇEVRE İSTİYORUZ

Gürsoy, “Arsin Platformu ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Yanbolu Vadisinde yapılması planlanan katı atık bertaraf ve çöp depolama tesisine karşı çıkıyoruz. Muhtarlar olarak ticaret, tarım, çevre, turizm ve yaşam alanları öncelikli olarak sorumluğumuz altındadır. Herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı vardır. Bu hakkımızı korumak önceliklerimiz arasındadır. Çevre duyarlığımız gereği sorumluluğumuzun bilincindeyiz” diye konuştu.

TESİSE KARŞI ÇIKIYORUZ

Katı atık tesisinin birçok mahalleyi olumsuz etkileyeceğini kaydeden Gürsoy, “Biz muhtarlar olarak on beş bin nüfusu direk etkileyen, dünya harikası mağaraları yok edecek, Arsin Organize Sanayi’nin içme suyunu olumsuz etkileyecek, turizm vadisi Santa harbelerini yok sayacak olan Taşönü mahallesinde çöp tesisi yapılmasına karşıyız. Tarihi köprüleriyle, doğasıyla, turizm geleceğiyle, yerleşim yerleri ve su kaynaklarıyla çöpün bu vadiye girmesi çok yanlış olacaktır. Bu yanlışı bölge halkı olarak kamuoyuna duyurmak istiyoruz” dedi.

MÜHENDİSLERİN RAPORU

DİKKATE ALINSIN

Gürsoy, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca Trabzon mimar ve mühendisler odaları birliğinin yapılaması düşünülen çöp tesisiyle ilgili olarak hazırladığı raporun da dikkate alınmasını istiyoruz. Bölgenin heyelanlı bir alan olduğunu ve su kaynaklarının dikkate alınmasını talep etmekteyiz.  Bu nedenlerle Yanbolu Vadisinde planlanan çöp tesisi ve depolamaya karşıyız; bu karar yeniden gözden geçirilmelidir”

Share
952 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?